علت درد مفاصل و استخوان‌ها بخش دوم

علت درد مفاصل و استخوان‌ها بخش دوم
5/5 - (1 امتیاز)

علت درد مفاصل و استخوان‌ها بخش دوم

بیماری‌های با شیوع کمتر

از بیماری‌های کمتر رایج که علت درد مفاصل و استخوان‌ها هستند، می‌توان به بیماری سوزاک، لوپوس و بیماری لایم اشاره کرد. در بیماری لوپوس، سیستم ایمنی بدن سبب ایجاد درد در مفاصل می‌شود که در صورت عدم درمان، بر سایر مفاصل نیز تاثیر می‌گذارد. البته تنها عارضه‌ی لوپوس درد مفاصل نیست، بلکه بر روی سایر ارگان‌ها همچون خون، کلیه، قلب، پوست و… نیز تاثیر دارد. سوزاک نیز یک بیماری در ایجاد درد مفاصل است که بر روی دستگاه تناسلی نیز تأثیر می‌گذارد و در دسته بیماری‌های مقاربتی قرار می‌گیرد. از علائم سوزاک می‌توان به سوزش هنگام ادرار کردن، درد در دست و مچ، کهیر، درد شکم و مفاصل اشاره کرد. بیماری لایم نیز بر اثر گزش کنه آلوده ایجاد می‌شود که در نتیجه انتقال باکتری از فرد آلوده به دیگری است. علائم بیماری لایم شامل تب و بدن درد، گرفتگی گردن، ضعف و خستگی است.

رایج‌ترین علت درد مفاصل

رایج‌ترین علت درد مفاصل و استخوان‌ها، انجام حرکات روزانه است که به دلیل انجام نادرست آن‌ها و فشاری که به برخی مفاصل ایجاد می‌کنند، ممکن است سبب درد و گرفتگی شوند. معمولاً این حرکات تکراری هستند و افراد در صورتی که به انجام صحیح آن دقت نکنند، به درد مفصلی دچار می‌شوند.
درمان درد مفاصل در طب سنتی
اغلب درمان‌هایی که در طب سنتی گفته شده‌اند، سبب کاهش درد می‌شوند اما ممکن است برای همه افراد به یک میزان عمل نکنند ویا در هر فرد، درمانی که سبب التیام درد می‌شود، متفاوت باشد.

یکی از انواع درمان درد مفاصل در طب سنتی، کمک گرفتن از روش‌های آب درمانی است، این موضوع بیشتر در افرادی که به درد مفصل زانو دچار هستند، کاربرد دارد. با این‌حال در مفاصل دیگر نیز تاثیر زیادی می‌گذارد. راه رفتن در آب سبب کاهش وزن بدن می‌شود و درنتیجه فشار روی مفاصل را کاهش می‌دهد، این مسئله بیشتر برای کسانی که آرتروز دارند، مفید است. همچنین شنا کردن نیز می‌تواند مفید واقع شود. چنانچه درد مفصلی شما موقت و به دلیل انجام نادرست حرکات روزمره است، می‌توانید با یک دوش آب گرم، درد مفصل را التیام دهید.

از راه‌های دیگری که به درمان درد مفاصل کمک می‌کند، طب سوزنی است. درمانگر با قرار دادن سوزن‌ها در محل‌های مخصوص، سبب می‌شود گرفتگی‌ها و اعصاب آن ناحیه از درد رها شوند؛ با این وجود چنانچه برای شما تاثیر داشت باید درمان خود را کامل کنید.

یکی از انواع درمان درد مفاصل در طب سنتی استفاده از کپسایسین است که همان تندی موجود در فلفل است. امروزه با روش‌های مدرن از این ماده در تولید کرم‌ها و پماد‌های مسکنی استفاده کرده‌اند که با استعمال آن‌ها در محل درد سبب افزایش خون و سپس بهبود درد و آسیب می‌شوند.

برای درد مفاصل چه بخوریم ؟!

چنانچه می‌خواهید بدانید برای درد مفاصل چه بخوریم تا بهبود سریع‌تر شود؟! باید بگوییم مصرف مکمل‌هایی که غضروف‌سازی را تحریک می‌کنند، برای بهبود بسیاری از بیمارانی که به آرتروز، به‌خصوص در قسمت زانو دچار هستند؛ مفید است. گلوکوزامین و و کندرویتین سولفات از انواع این مکمل‌ها هستند که می‌توانید مصرف آن‌ها را امتحان نمایید. همچنین مصرف ماهی ویا مکمل‌های امگا ۳ به دلیل خاصیت ضدالتهابی که دارند در کاهش التهاب مفاصل نقش دارد و به همین دلیل با کاهش التهاب، درد مفاصل را نیز کاهش می‌دهد. پس با اصلاح رژیم غذایی نیز می‌توانید به کاهش و درمان درد مفاصل کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.