تفاوت طب سنتی با طب اسلامی

تفاوت طب سنتی با طب اسلامی
Rate this post

تفاوت طب سنتی با طب اسلامی

میان طب سنتی و اسلامی مشترکات زیادی وجود دارد، برای مثال توجه به موضوع مزاج و سبک تغذیه در هر دو بسیار مورد توجه است، اما در عین حال، این دو مکتب طبی، تفاوت‌هایی هم با هم دارند که بعضی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

در طب سنتی استفاده از عرقیجات گیاهی مجاز است، در حالی که طب اسلامی آن را تایید نمی‌کند. دلیل این موضوع آن است که در فرایند تهیه عرق گیاهان، مواد سمی یا الکلی ایجاد می‌شود که برای بدن مضر است.
در طب سنتی توصیه می‌شود که روغن کنجد جایگزین سایر روغن‌های مصرفی شود، اما طب اسلامی، مصرف زیاد روغن کنجد و فراورده‌های آن مانند ارده را باعث فراموشی، آلزایمر و زوال عقل می‌داند. در طب اسلامی درباره روغن کنجد فقط یک روایت وارد شده که برای رفع سردرد پیامبر(ص) در بینی می‌چکاندند.
روغن برگ درخت زیتون، روغن شحم گاوی، روغن زرد گاوی و گوسفندی و روغن دنبه، از روغن‌های مورد تایید در طب اسلامی هستند.
در طب سنتی مصرف دمنوش سیب و به خشک توصیه می‌شود، اما طب اسلامی مصرف میوه‌ها را همراه با آب یا بعد از آن‌ها بسیار مضر می‌داند. در طب اسلامی، مصرف انواع سویق‌ها؛ مانند سویق به و سیب به صورت خشک و بدون آب توصیه می‌شود.
در طب سنتی، چندان به مصرف شیر توصیه نمی‌شود، اما طب اسلامی، شیر را غذایی کامل و بسیار مفید می‌داند.
در طب سنتی برای رفع کم‌خونی، استفاده از کفگیر آهنی، آهن تاب و قرص آهن توصیه می‌شود. در حالی که طب اسلامی، آهن را نجس، رجس و مسخ توصیف می‌کند. این موضوع تا حدی است که در طب اسلامی توصیه می‌شود در صورت دست زدن به آهن هم دست‌های خود را بشویید. در عوض، طب اسلامی برای رفع کم‌خونی، مصرف قرص خون و ترکیب سه شیره را موثر می‌داند.
در طب سنتی، زالو درمانی جایگاهی ویژه دارد اما در طب اسلامی، سایر اعمال یداوی؛ مثل فصد و حجامت بر آن مقدم هستند.
در طب سنتی توصیه به مصرف گیاهان دارویی مبنای تجربی دارد. یعنی گیاهانی که بر اثر تجربه، اثربخش بوده‌اند، تجویز می‌شوند، اما طب اسلامی تنها گیاهانی را توصیه می‌کند که معصومین (ع) آن‌ها را تجویز کرده‌اند، چون ریشه علم آن‌ها فراتر از تجربه بشری است و منبع الهی دارد.
برخلاف طب سنتی، در طب اسلامی، استفاده از لبو و چغندر و شکر حاصل از آن به شدت نهی شده است. در حالی که برگ چغندر؛ به صورت تازه یا خشک شده، بسیار سفارش شده و فواید زیادی دارد.
در برخی آموزه‌های طب سنتی، از شراب به عنوان بهترین حامل دارو نام برده شده، در حالی که طب اسلامی، سرکه را موثرترین حامل دارو می‌داند.
نحوه انجام حجامت و شرایط آن در طب سنتی و اسلامی تفاوت‌هایی با هم دارند. برای مثال در طب سنتی، حجامت‌کننده از ضربه‌های سطحی و آنی تیغ روی بدن بیمار استفاده می‌کند، اما در طب اسلامی، حجامت‌کننده با استفاده از تیغ، باید یک خراش پیوسته و سطحی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.