اصول طب سنتی

اصول طب سنتی
Rate this post

اصول طب سنتی

پایه‌های طب سنتی بر مبنای توجه به صحاح سته یا اصول شش‌گانه سلامت استوار است. این اصول شامل هوا، نوشیدنی‌ها و خوارکی‌ها، خواب و بیداری، حرکت و سکون، احتباس و استفراغ و حالات روحی فرد است.

برای داشتن یک زندگی سالم، رعایت اصول شش‌گانه طب سنتی، ضروری است و هر کدام از آن‌ها که دچار نقص شوند، باعث فاصله گرفتن فرد از سلامتی خواهد بود.
از دیگر اصول طب سنتی، شناخت اخلاط اربعه است. خلط، ماده‌ای روان و مرطوب است. این ماده، در مرحله اول هضم غذا به وجود آمده و پس از آن، در رگ‌ها جریان پیدا می‌کند.

این چهار خلط یا به عبارت دیگر چهار طبیعت عبارتند از:

خون، صفرا، سودا و بلغم

رمز سلامتی، وجود تعادل میان اخلاط چهارگانه است. عواملی مانند فصل، تغذیه، آب و هوا، جنسیت و…می‌توانند روی اخلاط اثر بگذارند. با توجه به این موارد، هر خلط مشخصه‌های خاص و منحصربفرد خود را دارد.

دم، مربوط به فصل بهار و نماینده شور و اشتیاق و کودکی است. عنصر هوا ارتباط مستقیم با خلط دم دارد.
صفرا مربوط به فصل تابستان است و نماینده حالت خشم و دوران جوانی است. عنصر آتش در ارتباط مستقیم با خلط صفرا است.
سودا به فصل پاییز مربوط می‌شود و نماینده حال غم و دوران میانسالی است. عنصر طبیعی مرتبط با آن خاک است.
بلغم مربوط به فصل زمستان و دوران سالمندی و نماینده حال رخوت در وجود فرد است. عنصر طبیعی این خلط، آب است.
علاوه بر این‌ها، گاهی اختلال خلط در ارگان‌های مختلف بدن، متفاوت است. برای مثال ممکن است فرد، معده‌ای با غلبه خلط دم و قلبی با غلبه خلط سودا داشته باشد که تشخیص این موارد بر عهده پزشک است.

باید توجه داشت که خلط و مزاج، دو مفهوم متفاوت هستند. در واقع، مزاج‌ها بر اساس اخلاط تعریف می‌شوند. ازیاد یا کمبود یک خلط، موجب عدم تعادل در بدن شده و تغییراتی قابل پیش‌بینی در بدن فرد رخ خواهد داد.

گاهی غلبه خلط، گاهی سوء‌مزاج و در بعضی موارد هر دوی این‌ها باعث بروز بیماری می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.